نقد و بررسی

رژیم غذایی وگان و کاهش وزن

رژیم غذایی وگان و کاهش وزن

روشی برای زندگی که تمام انواع بهره برداری از حیوانات شامل غذا، لباس کنار گذاشته شود رژیم غذایی گیاه خواری نامیده می شود افراد در این رژیم هیچ گونه محصولات حیوانی شامل گوشت، تخم مرغ و لبنیات را مصرف نمی کنند و میوه ها، سبزیجات، سبزیجات برگ دار، غلات کامل، آجیل ها، دانه ها، و حبوبات غذاهای اصلی آنها را تشکیل می دهد.

عموما افراد به دلایل اخلاقی، محیطی و بهداشتی به سمت این رژیم گرایش پیدا می کنند رژیم غذایی وگان جزء ۱۰ رژیم برتر کاهش وزن و رتبه ۱۹ بهترین رژیم های غذایی قرار دارد.

وگان ها در وعده های غذایی خود در مقایسه با افرادی که گوشت و محصولات حیوانی مصرف می کنند، کالری کمتری دریافت کرده و در نتیجه شاخص توده بدنی BMI در بین افراد وگان عموما کمتر است.

مصرف مقادیر زیادی میوه، سبزیجات و غلات کامل با کالری کمتر سبب کاهش وزن خواهد شد .تحقیقی در سال ۲۰۱۶ که به مدت ۶ ماه در بین افراد وگان و گیاه خوار انجام شد ثابت کرد افرادی که از رژیم وگان پیروی می کنند کاهش وزن بیشتری داشته و مقدار مصرف روغن های اشباع شده نیز در آنها پایین بوده است.

تاثیر و مفید بودن رژیم غذایی وگان

در این نوع رژیم غذایی بسیاری از مواد غذایی حاوی چربی، کلسترول، کالری زیاد و چربی اشباع‌ شده حذف می شود، بنابراین رژیم وگان به مردم کمک می‌ کند تا غذا های کامل و تازه بخورند.

برخی از فواید رژیم های غذایی وگان و گیاه‌ خواری را که تحقیقات نشان داده اند، در زیر مشاهده می‌ کنید:

 • احتمال کمتر مبتلا شدن به سرطان
 • احتمال کمتر سکته خفیف
 • کاهش التهاب
 • کلسترول کمتر
 • گلوکز خون کمتر
 • احتمال کمتر مبتلا شدن به دیابت
 • احتمال کمتر مبتلا شدن به آب مروارید

البته رژیم های غذایی وگان، افراد را با چالش هایی روبرو میکنند. محصولات حیوانی به طور طبیعی حاوی ویتامین B-12 هستند که وگان ها باید این ویتامین را در منابع دیگر مثل منابع زیر پیدا کنند:

 • غلات غنی شده
 • شیر گیاهی غنی شده از جمله سویا، بادام و جو دوسر
 • مخمر تغذیه ای
 • جایگزین های گوشت
 • مکمل ها

همچنین این افراد ممکن است با کمبود آهن، ویتامین C ، کلسیم، ویتامین D، پروتئین و اسید های چرب امگا۳ روبرو شوند.

نکات مهم کاهش وزن در رژیم وگان

چاشنی و روغن ها را در نظر بگیرید یک سبزی با کالری کم هنگام پخته شدن با روغن تبدیل به یک سبزی با چربی زیاد می‌ شود.

۲-مواد غذایی فراوری شده کمتر مصرف کنید. جایگزین های پنیر و گوشت، فراوری شده هستند و مقدار زیادی کالری و سدیم دارند. پس تا می‌ توانید غذا های کامل و تازه بخورید.

۳-خوراکی هایی با چربی سالم مثل آووکادو بخورید. آووکادو با داشتن چربی و کالری زیاد نسبت به دیگر میوه ها، کمک می‌ کند تا برای مدت طولانی تری سیر بمانید و احتمال مبتلا شدن به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می‌ دهد.

۴-فعالیت های فیزیکی را افزایش دهید. ورزش برای سلامتی ضروری است ولی برای شروع می‌ توانید فعالیت های روزانه خود را افزایش دهید. مثلاً پس از مدتی که پشت میز نشستید، از جای خود بلند شوید، در زمان های استراحت برای نهار، راه بروید و هنگامی که برای خرید میروید، ماشین را در جای دور تری پارک کنید تا مجبور باشید پیاده‌ روی کنید.

۵-یک سرگرمی را بعنوان عادت انتخاب کنید. باغبانی و آشپزی فعالیت فیزیکی را افزایش می‌ دهد و از طرفی به شخص وگان کمک می‌ کند تا خوراکی های جدید پیدا کند.

۶-در طول روز وعده های غذایی کوچک متعدد بخورید. خوردن ۲ یا ۳ وعده بزرگ در طول روز باعث نفخ و پرخوری می‌ شود. خوردن چند وعده غذایی کوچک می‌ تواند به احساس سیری بیشتر کمک کند و متابولیسم را افزایش دهد.

سخن پایانی

در این مقاله با رژیم غذایی وگان و کاهش وزن آشنا شدیم. با انتها رسیدن این مطلب ، شما کاربران عزیز می توانید برای مشاهده و خواندن بیشتر مقالات در این زمینه به صفحه مجله خبری مراجعه کنید و اطلاعات خود را در مورد محصولات گیاهی و ارگانیک بالا ببرید.

لطفا اگر نظر یا نکته ای دارید ، در بخش نظرات ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *