نقد و بررسی

تاثیر مثبت غذای ارگانیک بر عملکرد مغز کودکان

تاثیر مثبت غذای ارگانیک بر عملکرد مغز کودکان

امروزه یکی از دغدغه‌ های اساسی، تغذیه مناسب در دوران بارداری و دوره کودکی است. با توجه به اهمیت تغذیه در این دوران در ادامه یکی از مطالعات جامع جهان در این رابطه را بررسی می کنیم.

پژوهشگران انستیتوی سلامت جهانی بارسلونا دریافتند کودکانی که در رژیم غذایی خود میزان بیشتری مواد غذایی ارگانیک مصرف می‌ کنند، از رشد ذهنی بهتری برخوردارند.

طی این پژوهش 1298 کودک (6 – 11 ساله) از شش کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه، اسپانیا، یونان، لیتوانی و نروژ مورد بررسی قرار گرفته اند.

محققان تاثیر ۸۷ عامل محیطی در دوران جنینی و ۱۲۲ عامل محیطی دیگر را در دوران کودکی تجزیه و تحلیل کردند. در واقع هدف این مطالعه بررسی نقش احتمالی این عوامل بر رشد و بلوغ ذهنی مغز بشر بوده است.

بر اساس این یافته ها رژیم غذایی سالم می توانند تأثیر مستقیمی بر رشد مغز کودکان داشته باشند.

جوردی خولوِز، نویسنده اصلی این پژوهش می گوید: ممکن است علت این امر به این خاطر باشد که مواد غذایی ارگانیک در مقایسه با فست فود ها مغذی ترند و حاوی اسیدهای چرب ، ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها هستند که همه ی این ترکیبات در کنار هم می توانند عملکرد ذهنی را در دوران کودکی تقویت کنند.

همچنین نتایج این مطالعه حاکی از این است که مصرف فست فود، شلوغی خانه و مصرف سیگار و تنباکو در محیط خانه با کاهش امتیاز کودکان در آزمون‌ های هوش و حافظه ارتباط دارد. علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض ریزگردها (PM2.5) با کاهش حافظه کوتاه‌ مدت مرتبط می باشد. این ذرات کوچک‌ در نتیجه سوزاندن چوب، سیگار، کاغذ، فعل و انفعالات شیمیایی و … پدید می‌ آیند.

تا به امروز ، تحقیقات کمی در مورد رابطه بین نوع رژیم غذایی و عملکرد ذهنی انجام شده است. افراد زیادی این مطالعه را منحصر به فرد و جامع می دانند، از آن جهت که عوامل متعددی که بر هوش سیال کودک تاثیر می گذاردند را مورد بررسی قرار داده است.

مغز در دوران کودکی هنوز برای دفاع مقابل مواد شیمیایی موجود در محیط رشد نکرده است و پژوهشگران می‌ گویند رژیم غذایی سالم‌ تر می‌ تواند تاثیری مستقیم بر رشد مغزی کودکان داشته باشد.


سخن پایانی

در این مقاله با بهترین خواص سیر برای لاغری آشنا شدیم. با انتها رسیدن این مطلب ، شما کاربران عزیز می توانید برای مشاهده و خواندن بیشتر مقالات در این زمینه به صفحه مجله خبری مراجعه کنید و اطلاعات خود را در مورد محصولات گیاهی و ارگانیک بالا ببرید.
لطفا اگر نظر یا نکته ای دارید ، در بخش نظرات ثبت کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *